Executive Board 2022-2023
Co-Presidents:
Willy Crouse and Karen Gollhardt
First Vice President (Programs):
Judi Healey
Second Vice President (Membership):
Marty Unger
Recording Secretary:
Debbie Bump
Corresponding Secretary:
Karen Wilcoxen
Treasurer:
Rose Gant
Parliamentarian:
Judy Kearns
Co-Presidents:
Willy Crouse and Karen Gollhardt
First Vice President (Programs):
Judi Healey
Second Vice President (Membership):
Marty Unger
Recording Secretary:
Debbie Bump
Corresponding Secretary:
Karen Wilcoxen
Treasurer:
Rose Gant
Parliamentarian:
Judy Kearns
Committees 2023-2024
Chapter Rules
Jean Chubb*, Ardis Bunn
Ex-officio: Willy Crouse, Karen Gollhardt, Judy Kearns
Communications
Corresponding Secretary: Karen Wilcoxen
Newsletter & Directory: Judy Kearns
Photography: Willy Crouse
Website: Gayle Nicholls-Ali
Community/Philanthropic
CASA: Donna Larson*, Mary Lou Langedyke
Covenant House: Laura Strametz*, Donna Larson
Hillsides: Susie Vernand*, Kim Frank, Karen Gollhardt, Nancy Gunther,
Joyce Hamdan, Connie Hanson, Pat Kalish, Mary Linda Vandevelde, Carol Vargas
Jared Bags: Sue Fuelling*, Pat Kalish
School on Wheels: Kathy Cockerill*, Penny Schopflin*
Conference Baskets: Kathy Cockerill*, Ana Haskins, Christine Werner
STEP (Support Team for Early Educators)
(THAT): Karen Wilcoxen*
Education Law/Policy: Connie Hanson*
Finance
Judy Kearns*, Norma Russel
Ex-officio: Willy Crouse, Karen Gollhardt
Auditors: Dianah Greenlees*, Karen Gollhardt
Global Awareness
(World Fellowship, Schools for Africa, Saving Our Earth)
Mandy Redfern, Debbie Bump, Patty Campeau*
Grants/Scholarships
Coordinator: Mary Linda Vandevelde*
Mini-Grants: Jan Tappan*, Laura Castagnari, Harriet Furuya, Pat Rabe,
Scholarships: Jill Waters
Recruitment Grants: Sue Fuelling*, Betsy Bazdarich*, Judie Bakly, Pat Kalish
Inspirations
Ana Haskins*
Leadership/Personal Growth
Laura Strametz*, Candice Bautista
LIFE Liaison
Carol Vargas*, Joyce Hamdan*
Membership
Marty Unger*, Pat Rabe, Linda White
Nominating Committee
Mary Linda Vandevelde*, Nancy Gunther, Joyce Hamdan
Visual & Performing Arts
Gale Caswell*, Gayle Nicholls-Ali
Chapter Rules
Jean Chubb*, Ardis Bunn
Ex-officio: Willy Crouse, Karen Gollhardt, Judy Kearns
Communications
Corresponding Secretary: Karen Wilcoxen
Newsletter & Directory: Judy Kearns
Photography: Willy Crouse
Website: Gayle Nicholls-Ali
Community/Philanthropic
CASA: Donna Larson*, Mary Lou Langedyke
Covenant House: Laura Strametz*, Donna Larson
Hillsides: Susie Vernand*, Kim Frank, Karen Gollhardt, Nancy Gunther,
Joyce Hamdan, Connie Hanson, Pat Kalish, Mary Linda Vandevelde, Carol Vargas
Jared Bags: Sue Fuelling*, Pat Kalish
School on Wheels: Kathy Cockerill*, Penny Schopflin*
Conference Baskets: Kathy Cockerill*, Ana Haskins, Christine Werner
STEP (Support Team for Early Educators)
(THAT): Karen Wilcoxen*
Education Law/Policy: Connie Hanson*
Finance
Judy Kearns*, Norma Russel
Ex-officio: Willy Crouse, Karen Gollhardt
Auditors: Dianah Greenlees*, Karen Gollhardt
Global Awareness
(World Fellowship, Schools for Africa, Saving Our Earth)
Mandy Redfern, Debbie Bump, Patty Campeau*
Grants/Scholarships
Coordinator: Mary Linda Vandevelde*
Mini-Grants: Jan Tappan*, Laura Castagnari, Harriet Furuya, Pat Rabe,
Scholarships: Jill Waters
Recruitment Grants: Sue Fuelling*, Betsy Bazdarich*, Judie Bakly, Pat Kalish
Inspirations
Ana Haskins*
Leadership/Personal Growth
Laura Strametz*, Candice Bautista
LIFE Liaison
Carol Vargas*, Joyce Hamdan*
Membership
Marty Unger*, Pat Rabe, Linda White
Nominating Committee
Mary Linda Vandevelde*, Nancy Gunther, Joyce Hamdan
Visual & Performing Arts
Gale Caswell*, Gayle Nicholls-Ali
Beebe Nuetzman Endowment Fund
Judy Kearns, Chairman (2023-2025)
Mary Lou Langedyke, Vice Chairman (2022-2024)
Norma Russel, Member (2022-2024)
Laura Strametz, Member (2023-2025)
Robin Williams, Member (2023-2025)
Willy Crouse, Ex-Officio Member
Karen Gollhardt, Ex-Officio Member
Rose Gant, Ex-Officio Member
Updated 09/12/2023